Polish Student Organization

PSO jest organizacją zrzeszającą studentów i absolwentów uczelni nowojorskich oraz z okolic Nowego Jorku. Naszą misją jest integrowanie młodych ludzi polskiego pochodzenia oraz szerzenie informacji na temat możliwości wyższego wykształcenia w Stanach Zjednoczonych wśród Polonii amerykanskiej. Poprzez organizowanie wydarzeń kulturalnych oraz sesji informacyjnych, propagujemy znaczenie wyższej edukacji oraz jednoczymy młodych ludzi pragnących dzielić się swoimi doświadczeniami. Od dłuższego już czasu jesteśmy ważnym źródłem informacji o studiach w Ameryce, zaś jednym z naszych priorytetów jest rozwinięcie naszego programu stypendialnego dla studentów polskiego pochodzenia.

Nasza strona w dużej mierze odzwierciedla naszą działalność. Możecie tu znaleźć informacje o naszej organizacji, nadchodzących wydarzeniach, a także o amerykańskim systemie edukacji i o tym jak dostać się na studia w USA.

Wszystkich, ktorzy dysponuja chwila wolnego czasu i pokladami energii, albo tych  ktorzy chca nas dopingowac i wspierac nas duchowo, zapraszamy do wstapienia w szeregi PSO. Stancie sie czescia wyjatkowej i jedynej w swoim rodzaju organizacji polonijnej non-profit, ktora juz od przeszlo dwudziestu lat sluzy niestrudzenie wszystkim, ktorzy tego potrzebuja. Stan sie jednym z czlonkow naszej wielkiej rodziny, baw i ucz sie sie razem z nami. Spedzaj swoj wolny czas w doborowym towarzystwie i poznawaj ludzi, ktorych nie spotkasz nigdzie indziej!

ZAPRASZAMY!!!

Organizacja Studentów Polskich

Znajomosc Jezyka

Znajomość Języka

Nauczenie się angielskiego w zakresie pozwalającym na uczestniczenie w wykładach, dyskusjach oraz na czytanie przynajmniej jednego rozdziału podręcznika akademickiego dziennie, to podstawowy warunek podjęcia starań o zostanie studentem amerykańskiej uczelni. Czasem lepszym rozwiązaniem może być odłożenie o semestr lub dwa daty rozpoczęcia studiów i poświęcenie tego czasu na naukę języka, gdyż może nam to ułatwić dostanie się na lepszą uczelnię, a już na pewno ułatwi nam przyswajanie materiału na zajęciach.

Z drugiej strony nie należy odkładać studiów ad Kalendas graecas tylko dlatego, że nie mamy zaufania do swojego angielskiego. Ktoś, kto jest w stanie przeczytać (bez nieustannego sięgania po słownik) gazetę angielską, obejrzeć i mniej więcej zrozumieć film w języku angielskim, czy brać udział w anglojęzycznej rozmowie na tematy codzienne, spokojnie może rozpocząć proces składania podań na studia. Nasze (zbiorcze) doświadczenie mówi, że Polacy w Stanach często nie doceniają swoich umiejętności językowych i przeceniają wymagania uczelni pod tym względem. Warto wiedzieć, że na wielu uczelniach obcokrajowcy i imigranci stanowią znaczny procent studentów (na miejskim uniwersytecie w Nowym Jorku, CUNY, jest to około 50%!). Brak umiejętności płynnego wysławiania się w języku angielskim czy mocny akcent nie są przeszkodą w podjęciu studiów. Są może pewnym utrudnieniem, ale utrudnieniem do pokonania (już w trakcie nauki na wyższej uczelni).

Jeśli natomiast ktoś nie zna wystarczająco dobrze języka angielskiego, może się go próbować nauczyć indywidualnie za pomocą samouczków, książek i kaset do nauki języka, może też się zapisać na kursy językowe. Osoby, które są już w Stanach, mają do wyboru mnóstwo szkół i agencji oferujących kursy angielskiego dla obcokrajowców ESL (English Second Language). Nie zawsze są to kursy płatne (warto sprawdzić, czy lokalna biblioteka publiczna albo lokalny community college nie oferują tego typu darmowych zajęć; czasami też YMCA i kościoły prowadzą darmowe lub bardzo tanie kursy językowe). Wiele uczelni wyższych oferuje odpłatne, choć nie zawsze drogie, kursy ESL. Uczęszczanie na kurs ESL na lokalnej uczelni ma jeszcze tę zaletę, że w ten sposób łatwo jest poznać realia tutejszego życia uczelnianego – wymagania profesorów, sposób prowadzenia zajęć, stosunki między profesorami a studentami, sposób egzaminowania i oceny studenta itp.

Warto wiedzieć, że wiele szkół języka angielskiego w Stanach umożliwia swoim słuchaczom zdobycie wizy studenckiej (F-1). Zapisując się na kurs dobrze jest sprawdzić, czy dana szkoła jest uprawniona do wydawania formularza I-20. Jeśli przyjedziemy do USA do szkoły językowej na wizie F-1, a nastepnie dostaniemy się do colleg’u na studia, wystarczy jedynie przepisanie wizy na nową szkołę w lokalnym biurze USCIS-u (ale jeśli wyjedziemy potem ze Stanów, na przykład na wakacje w Polsce, będziemy musieli wystąpić o nową wizę wjazdową w konsulacie USA).

Jeżeli zna się już język angielski, to należy zdać egzamin “Test of English as a Foreign Language” (TOEFL), chyba że szkoła, do której chcemy się dostać, wyraźnie nie wymaga TOEFLA-a. Na wielu uczelniach TOEFL-a nie wymaga się też od osób, które mają prawo stałego pobytu w USA – dlatego warto najpierw porozmawiać z urzędnikiem biura rekrutacji (Admission Office) na interesującej nas uczelni. Na większości uczelni dobry wynik TOEFL-a jest jednak jednym z warunków przyjęcia studentów zagranicznych. Za dobry wynik uważa się minimum 500 punktów (na 677 możliwych) w starej, papierowej wersji egzaminu, choć na lepszych uczelniach może to być nawet i 600 punktów. Nowa, komputerowa wersja TOEFL-a (od 1999 roku jedyna dostępna w USA) oceniana jest w skali 300 punktów. Większość uczelni wymaga wyniku minimum 170-200 punktów z komputerowego TOEFL-a; na prestiżowych uczelniach może to być nawet 250 punktów. Warto wiedzieć, że często szkoły języka angielskiego w USA, obok zwykłych zajęć z ESL, oferują również specjalne kursy przygotowawcze do TOEFL-a.

TOEFL kosztuje 130 dolarów. W ramach tej opłaty otrzymuje się 4 oficjalne raporty z wynikami, które przesyłane są bezpośrednio na wskazaną przez nas uczelnię. Dodatkowy raport kosztuje 15 dolarów.

Darmową broszurkę na temat TOEFL-a można zamówić dzwoniąc pod numer (609) 771-7100, wysyłając e-mail pod adresem toefl@ets.org, albo pisząc list pod adresem:
Educational Testing Service
Princeton, NJ08541-6151

Każdy, kto się zarejestruje na TOEFL-a może ściągnąć ze strony sieciowej ETS (lub otrzymać pocztą) darmowe materiały przygotowujące do egzaminu.

W Polsce TOEFL-a można zdawać w starej, papierowej wersji w Warszawie, Częstochowie, Gdańsku, łodzi, Poznaniu i Szczecinie. Test oferowany jest 6 razy w roku (nie we wszystkich miejscach w każdym terminie).

Poniżej podajemy adresy użytecznych stron sieciowych na temat nauki angielskiego w USA, egzaminu TOEFL itp.:

  • Oficjalna strona TOEFL-a - zawiera wszystkie niezbędne informacje na temat egzaminu, łacznie z terminami rejestracji, adresami, na które należy wysłać zgłoszenia, opłatami za egzamin oraz przykładowymi pytaniami.
  • Informacje dla studentów zagranicznych na stronie Kaplana – informacje o nauce angielskiego w USA, egzaminach z angielskiego (m.in. o TOEFL-u) oraz o wielu innych kwestiach związanych ze studiami w Stanach. Kaplan jest jedną z dwóch największych firm przygotowujących do amerykanskich egzaminów standardowych, w tym rownież do TOEFL-a i TSE.
  • Strona firmy Peterson’s – Peterson’s jest wydawcą przewodników po amerykańskich college‘ach oraz książek i programów komputerowych pomagających w przygotowaniach do testów standardowych. Na stronie domowej firmy znajduje się m.in. zbiór informacji i porad dla studentów zagranicznych, w tym informacje na temat TOEFL-a (można też ściągnąć darmowe oprogramowanie przygotowujące do TOEFL-a). Strona Peterson’s zawiera też listę odnośników do szkół oferujących kursy ESL (lista jest zdecydowanie niepełna, ale przynajmniej jest to punkt wyjścia).